تبلیغات
با ما به روز باشید - علی پروین
 
با ما به روز باشید
                                                        
درباره وبلاگ
نظرسنجی
اگر سیم کارت رایگان بدهند چه سیم کارتی را شماانتخاب می کنید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User

جاوا اسكریپت

نام:علی پروین
لقب:سلطان فوتبال
متولد:سوم مهر 1325درتهران
تعدادبازی ملی:70
پست:هافبك پوششی
اولین بازی ملی:در تاریخ15شهریور1349
بازیكن باشگاههای:البرز.پیكان.پرسپولیس
مربیگری باشگاه:پرسپولیس

شروع....
او روز سوم مهرماه1325دركوچه غریبان بدنیا آمد.پدرش احمد پروین(متوفی سال1350)ومادرش نصرت خانم (متوفی سال1378)بود.
علی صاحب برادر بزرگتری به اسم محمود است كه می گویند امروز در سالیان بالاتر از60سالگی كارمندبنیاد جانبازان است.
گویی علی در دوران خردسالی آتش زیر خاكستر بود كه بلافاصله بعد از گذشتن از بیماری نوزادی به یك پارچه آتش و ولوله كوچه غریبان تبدیل شد.
دهه 30برای سلطان در محله های مركز شهر و بازار با كمكهای بی مظایقه حاج احمد كله پز مانند برق و باد گذشت.


آغازافتخارآفرینی....
علی پروین آنقدر با توپ آشنا شده بود كه درسال1340با هم محلی های خود به مشهد رفت و درآنجا از خدا خواست كه به تیم ملی دعوت شود.
اوپس از بازگشت از مشهد به تیم كیان دعوت شد پس از تست وی او برای تیم دوم كیان یعنی همان البرز انتخاب شد.او درسال41شاگردعلی الهی در تیم البرز شد.
یكسال بعد علی پروین آنقدر درخشید كه او را به تیم ستاره ی یك كیان آوردند و تحت هدایت و مربیگری آصفی همبازی جانملكی قرار گرفت.درسال46پروین به تیم نوظهور پیكان پیوست.مبلغ قرار داد او با این باشگاه10هزار تومان بود.

تولد ستاره ی ناب ایران زمین....
اوج گیری و زیبایی او در حركات با توپ باعث دعوت شدن یا به عبارتی درست تر باعث تحمیل كردن خود به آن شد.در روز15شهریور49پروین اولین بازی ملی خود را انجام دادو12روز بعد برای اولین بار عضو پرسپولیس شد.
آن موقع همایون بهزادی تك ستاره پرسپولیس بود.باچهره ی فتوژنیك.قامت بلندوكفش طلایی مسابقات فوتبال دل همه را می برد.اما سال54وقتی بهزادی سرمربی تیم بود اختلاف با علی عبده مدیر وقت پرسپولیس دوران شیرین او را به پایان برد.
پروین درسال اول حضور در پرسپولیس تا مرز تبدیل شدن به یك ستاره ی جهانی و حرفه ای هم پیش رفت.
پس از 4سال بازی پروین با پیراهن سرخ رنگ پرسپولیس او دیگر جای بهزادی را گرفته بود با آنكه به او نمی رسید اما در غیبت او ستاره ی پرسپولیس شد.تبحر پروین در ضربات كاشته محبوبیت او را دوچندان كرده بود طوری كه هرگاه خطایی به نفع پرسپولیس می شد فریاد تماشاگران برای پروین بالا می رفت.
پیراهنی كه روز15شهریور49برتن او رفت تا 22اسفند58همچنان برتن او ماند.
درتمام این مدت او یكی از بزرگان تیم ملی بود و 2بار قهرمان جام ملتهای آسیا شد.او دراین مدت یك صعود به المپیك را تجربه كرد.درجام جهانی1978كه درآرژانتین برگزار شد علی پروین به عنوان كاپیتان تیم ملی بود.او در33سالگی از تیم ملی خداحافظی كرد و چند سال بعد او دوباره توسط ناصر ابراهیمی به تیم ملی دعوت شد اما از حضور در تیم ملی انصراف داد تا در اوج بازیگری از این حرفه كنار رود.

دوران مربیگری...
پروین فوتبال را تا تیرماه سال66ادامه داد.او وقتی 41ساله شد فوتبال را رها كرد و تنها به مربیگری ادامه داد.پس از كناره گیری شاهرخی از مربیگری پرسپولیس او به عنوان مربی پرسپولیس انتخاب شد.
در اولین سال مربیگری تیم قهرمان فوتبال باشگاه های دسته اول تهران شد.در همان سال قهرمان جام حذفی كشور شد.در سال بعدقهرمان باشگاه های دسته اول تهران شد.
با حمایت بنیاد از پرسپولیس و اختلافی كه پروین با آنها داشت او پس از سالیان دراز با این تیم از آن كنار رفت.تیم پس از آن در جام باشگاهها بازی اول خودرا5بر0بردند ولی در مقابل محمدان بنگلادش كه به مربیگری ناصر حجازی بود 2بر1شكست خوردند.كه با توجیه عوام فریبانه بازیكنان به دلیل نبود علی پروین در تیم همراه بود.
پس از آن بود كه دوباره پروین به پرسپولیس بازگشت.
روز بازی پاس با پرسپولیس در استادیوم آزادی هریك از تماشاگران یك شاخه گل سرخ در دست داشتند.60هزار گل سرخ كنار زمین در اولین بازی پس از بازگشت پروین. پرسپولیس 3بر1پاس را برد وهمه آنرا مدیون یك نفر بودند:علی پروین.
او در سال68برای مربیگری تیم ملی به خاطر تجارب زیادی كه داشت دعوت شدو تا سال72مربی تیم ملی ایران بود.
در مسابقات مقدماتی94تیم ملی بین4تیم آسیاچهارم شد.این شكست در كنار عزم راسخ صفی زاده رییس فدراسیون فوتبال برای حذف پروین ازمربی گری ایران كافی بود.پروین هم از كار كنار رفت.دومین حذف او از فوتبال در سال72بود.این بار او مدت زمان بیشتری را كنار گود بود.
اما در مهر77امیر عابدینی مدیر وقت پرسپولیس او را برگرداند.پس از اینكه تیم از حمایت صنایع معادن و فلزات خارج شد عابدینی پروین را به تیم اضافه كرد تا با استفاده از او بتواند تیم داری كند.
او توانست درسالهای 77و78پرسپولیس را قهرمان كشور كند.درسال79دوم شود.ودر سال80قهرمان.در سال81هم پس از سوم شدن استعفا دادو مدیر فنی پرسپولیس شد.در فصل85-84او دوباره سرمربی پرسپولیس شد اما نتایج ضعیف تیم قرمزهای پایتخت همه را متاثر كرده بود تا آنكه پروین در اواخر فصل به طور كمل با توجه به سخن خودش از فوتبال كناره گیری كرد.وحتی با اصرارهای مدیر جدید پرسپولیس انصاری فرد هم از تصمیم خود بازنگشت.وآری هان به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب گردید.

او با تمامی انتقادات و طرفداری های مصبت و منفی ای كه تحمل كرد برای آنكه بماند یا نماند بالاخره از تیم همیشگی اش خداحافظی كرد.
در نهایت او با این همه سلطان بی چون و چرای فوتبال ماست او خیلی زحمت برای آن كشیده پس بر همه است كه احترامش را نگه دارند.

1.او از سال 60تا66به طور همزمان هم مربی تیم بود وهم بازیكن آن.

2.در همان سالها او كه درعمرش در پست مهاجم بازی نكرده بود در نوك حمله پرسپولیس بود و در 17بازی ای كه انجام داد15گل زد تا در حضور علیدوستی .محمد خانی آقای گل مسابقات شود.
3.دختر بزرگ تر پروین، همسر آرش فرزین است كه در آلمان زندگی می كرد و مدتی است كه با ازدواج با دختر پروین، در ایران ماندگار شده. حسام، داماد دیگر پروین است. هر دو دامادش از خانواده های پولدار هستند و این سلیقة پروین را در انتخاب داماد نشان می دهد. نازگل، دختر آرش و رضا پسر حسام، دو نوة پروین هستند. یك ویلا در رامسر دارد كه سالی یكی دو بار برای سر زدن به آن جا، تیم را به اردوی رامسر می برد. اهل مسافرت خارج از كشور هم هست. بیشتر با رفقایش به تركیه می رود.
رابطة چندان جالبی با پسرش ندارد. شب ها در خانه به او بند می كند و تا صبح، به شیوة بغل پا زدن و مدل موهای محمد گیر می دهد. برخلاف پسرش، هر دو دامادش را دوست دارد

نوع مطلب : بیوگرافی فوتبالیست ها، 
برچسب ها :


 
   
این سایت را حمایت می کنم
ابزار و قالب وبلاگبیست تولز

گوگل پلاس